Co sugeruje taki poziom bilirubiny?

Witam, od kilku lat mam podwyższoną bilirubine całkowitą. Chciałabym poznać przyczynę..lekarze nigdy nie zwracali uwagi na ten wynik. Dzisiaj odebrałam wynik bilirubiny pośredniej i bezpośredniej i oba z nich są powyżej normy. O czym to może świadczyć? Kobieta, 26 lat

Upraszczając - jest efektem rozpadu hemoglobiny, z krwią transportowana jest do wątroby (częściowo "rozkładana" jest również w śledzionie), skąd po przemianie wydalana jest do woreczka żółciowego. To właśnie metabolity bilirubiny nadają brązową barwę stolcowi oraz żółtą moczowi.

To właśnie przekroczony poziom bilirubiny we krwi powoduje zażółcenia skóry oraz twardówki oka, czyli - jak się popularnie mówi - żółtaczkę. Dodam, ze jeśli bilirubina jest w normie, nie ma wpływu na barwę skóry.

Tutaj może Pani przeczytać więcej na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

Najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli posiada Pani wyniki badań z poprzednich lat. Sam poziom bilirubiny nie jest tu decydujący, ważne są również inne wyniki badań.

Często podwyższony poziom bilirubiny świadczy o problemach z drogami żółciowymi, np. stanie zapalnym wątroby czy niedrożności przewodów żółciowych. Jednak przyczyną może być również nieprawidłowa dieta a nawet ciąża.

Dlatego też - powtórzę - najlepiej nie pozostawać w niepewności i porozmawiać z lekarzem, który rozwieje wątpliwości, wskaże prawdopodobne przyczyny (choćby na podstawie wyników pozostałych badań) a być może również zleci dalszą diagnostykę.

Jeśli chodzi o stosowanie ziołolecznictwa, to proszę pamiętać, że hiperbilirubinemia (termin określający podwyższony poziom bilirubiny) jest objawem.

Jakiekolwiek terapie ziołowe można wdrażać znając przyczyne tego stanu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta