Czy taki poziom bilirubiny to powód do niepokoju?

Wyszla mi bilirubina 22.96czy to powód do niepokoju.W moczu brak wszystko inne ok

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciężko jest odpowiedzieć na Pani pytania bez poznania obowiązujących norm oraz rodzaju badania. Wyróżnić bowiem możemy bilirubinę całkowitą oraz bilirubinę pośrednią (wolną) i bezpośrednią (sprzężoną). A same normy zależne są od wielu czynników, między innymi wieku, płci czy metody oznaczenia.

Zbadanie poziomu bilirubiny całkowitej daje możliwość oceny pracy wątroby. Zbyt wysoki poziom świadczyć może o żółtaczce. W takim przypadku zazwyczaj wynosi on około 20-25 mg/dl.

Stężenie bilirubiny jest pomocne w diagnozowaniu nie tylko żółtaczki, ale również kamicy żółciowej, marskości wątroby, wirusowego zapalenia wątroby czy nowotworów trzustki. W związku z tym, jeśli poziom okaże się zbyt wysoki należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę.

Więcej informacji o badaniu bilirubiny znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.