Co może oznaczać podwyższony poziom bilirubiny u 27-latka?

Witam, Zrobiłem sobie trochę badań w związku z wyjazdem gdzie zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. W badaniach wyszedł dość wysoki poziom bilirubiny. Co w takiem sytuacji? Badania robiłem dzisiaj rano (23.03), a poprzedni weekend piątek-niedziela był dość mocno "zakrapiany". A dodatkowo 2 dni wcześniej skończyłem całą paczkę gripex (paracetamol) Czy możliwe, że to wpłynęło na pomiar? Ogólnie czuję się dobrze i nie mam żadnych dolegliwości. Załączam wyniki badań. Poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny mam delikatnie podwyższony odkąd pamiętam. Nigdy nie badałem wcześniej bilirubiny, ale przechodziłem kilka lat temu mononukleozę (wtedy badałem tylko ALAT i wrócił po jakimś czasie do normy). Czy powinienem zrobić jakieś dodatkowe badania? Ewentualnie powtórzyć bilirubinę po dłuższych okresie bez alkoholu (jakim?)? Bilirubina całkowita 34,2umol/l Glukoza, Cholesterol, Trójglicerydy, HDL , LDD, AST, ALT, GGT w normie Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Lek. Paweł Szadkowski

Może Pan wykonać badanie z podziałem bilirubiny na sprzężoną i niesprzężoną - to pomoże znaleźć przyczynę takiego wyniku.
Jest taki zespół - zespół Gilberta, który zazwyczaj ma przebieg bezobjawowy. Podwyższony poziom bilirubiny jest zwykle rozpoznawany przypadkowo. Okresowo może pojawić się żółtaczka z objawami przypominającymi grypę. W badaniach laboratoryjnych występuje zwiększenie stężenia bilirubiny niesprzężonej. Wyniki innych badań są prawidłowe. W celu diagnozy można wykonać test z fenobarbitalem, gdzie przez kilka dni podaje się fenobarbital i w efekcie następuje zmniejszenie stężenia bilirubiny. Nie jest to jednak konieczne - jedynie mógłby to Pan wykonać dla własnej informacji.
Ten zespół nie wymaga leczenia, jest dość częstym zjawiskiem i spowodowany jest mutacją w genie, który odpowiada za sprzęganie bilirubiny.
Oczywiście przyczyną podwyższonego poziomu bilirubiny mogą być inne choroby wątroby, np. kamica przewodowa lub kamica pęcherzykowa, ale wtedy i inne enzymy wątrobowe ulegają podwyższeniu. Dla pewności może Pan wykonać usg jamy brzusznej.