Czy to może mieć związek z wędrującą śledzioną?

Dzień dobry, mam osiemnaście lat i tydzień temu wyszłam ze szpitala, gdzie skierował mnie ginekolog gdy zauważył, że ,,coś" leży mi na macicy. W badaniu tomografem komputerowym okazało się, że moja śledziona jest lekko powiększona i znajduje się przy pęcherzu moczowym. Lekarze powiedzieli mi, iż jest wada wrodzona, nie należy jej wycinać, wystarczy tylko częstsza kontrola. Jednak, od około 2 lat raz na kilka miesięcy mam napady bólu brzucha, trwają one około tygodnia, dwa razy trafiłam z tego powodu do szpitala. W obu przypadkach wszystkie badania nie wskazały nic niepokojącego, według badania USG śledziona była lekko powiększona, ale znajdowała się w dobrym miejscu. W maju 2022 r. trafiłam do szpitala, z wysoką gorączką, stwierdzono u mnie wtedy mononukleozę. Od około 3 lat robię badanie USG co pół roku i nikt nigdy nie zauważył, że moja śledziona była tak bardzo przesunięta w dolną część brzucha (nawet ginekolog, który wypisał mi skierowanie, robił mi USG w 2019 roku i nic niepokojącego nie zauważył). Gdy poszłam do mojego rodzinnego lekarza, Pani doktor stwierdziła, że może być to przypadek wędrującej śledziony. Czy to możliwe? Miał ktoś z Państwa kontakt z takim przypadkiem? Jest jakiś dobry specjalista, który będzie w stanie to przebadać? Wstępnie jestem umówiona do przychodni. Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogłem mieć rumień wędrujący?

Tydzień temu zobaczyłem na swoim udzie czerwony ślad dość sporych rozmiarów, po 3 dniach udałem się do lekarza, który stwierdził rumień wędrujący( nie widziałem kleszcza, ślad był nie bolący, właściwie gdyby nie to,że często obserwuje ciało to bym nie wiedział, że coś takiego mam). Po 3 dniach antybiotyku ślad całkowicie zniknął. antybiotyk dostałem na 3 tygodnie.Jestem ciekaw czy możliwe jest to,że tak szybko zniknął rumien wędrujący czy była to pomyłka lekarza i mogło to być coś innego.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

po ukąszeniu kleszcza może pojawić się rumień jako reakcja na drobnoustroje wywołujące boreliozę lub reakcja alergiczna, która nie ma nic wspólnego z krętkiem Borrelia. W tym drugim przypadku zmiana wystaje nieco ponad skórę, może być twarda, bolesna lub swędząca i jest zdecydowanie cieplejsza od reszty skóry. Ustępuje samoistnie, a antybiotykoterapia jest zbędna. Rumień wędrujący natomiast trudno pomylić z czymkolwiek innym – jest charakterystyczny tylko dla boreliozy, więc jest mało prawdopodobne, by lekarz błędnie postawił diagnozę. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Zazwyczaj rumień wędrujący ma tendencję do utrzymywania się na skórze podczas antybiotykoterapii, niemniej sugerowałabym, by nie przerywał Pan leczenia z uwagi na możliwe powikłania. Warto także skonsultować się z internistą, który zadecyduje o dalszej diagnostyce po zakończonym leczeniu – to jest o badaniach potwierdzających obecność lub przebycie choroby z Lyme. Jeśli jest Pan zainteresowany, to kwestię badań porusza ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Więcej o leczeniu boreliozy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-boreliozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta dla wychudzonej 86-latki z chorymi zastawkami i wędrującą śledzioną

Dieta dla wychudzonej 86-latki z chorymi zastawkami i wędrującą śledzioną.
KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, niestety podane dane są zbyt niespecyficzne żeby móc ustalić dokładną dietę. Proszę się udać do specjalisty dietetyki klinicznej celem dokładniejszej konsultacji. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty