Powiększona śledziona i wyniki badania krwi

Powiększona śledziona 14 cm,a ja mam 170 cm wzrostu,29 lat,wyniki krwi,lekko podwyższona hemoglobina 17, lekko podwyższony hematokryt 49,5 wynik moczu dobry,ob2,ciśnienie w miare dobrebo sprawdzam codziennie.Specjalista hematolog powiedział że jest wszystko wporządku,od kilku dni mam czerwone żyłki na białku ocznym,czy to możliwe że ta śledziona powiększyła się na skutek wypadku który miałem 14 lat temu? Byłem potrącony przez samochód?

Trudno sądzić, że po 14 latach od urazu powiększyła się śledziona. Może być powiększona bezpośrednio po urazie jako obrzęk pourazowy narządu. Poza tym wszystko zależy od stopnia uszkodzenia narządu i sposobu leczenia urazu. Zresztą po urazie śledziony powinny być wykonywane badania kontrolne usg. Mogą się tworzyć torbiele ale jednorodny miąższ i powiększenie śledziony może świadczyć albo o schorzeniu hematologicznym albo pasożytniczym. Zwykle towarzyszy im powiększenie wątroby. Proszę skonsultować to jeszcze z lekarzem rodzinnym i hematologiem. Ważne są też parametry płytek krwi