Czy w ten sposób można się zarazić mononukleozą?

Mojego współpracownika dziecko od 19 maja miało objawy anginy. Od poniedziałku 22 maja dziecko znalazło się w szpitalu, gdzie potwierdzono mononukleozę. Teraz mój współpracownik, narzekał na ogólne osłabienie, gorączkę, bóle stawów (często dojadą po dziecku kanapki). Jeśli doszło do niego do zakażenia, czy możliwe zakażenie w podanym przykładzie? Korzystamy z tego samego pojemnika na kawę oraz cukier (każdy nabiera z pojemników swoją łyżeczka (zazwyczaj umytą pod bieżącą wodą). Czy zalanie kawy oraz cukru wrzątkiem niszczy mononukleozę ? Czy z mononukleoza, można żyć normalnie i czy zarażać można przez całe życie ?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój o stan swojego zdrowia. Jednakże oceniając całą drogę zakażenia, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że i Pan się zarazi.

Mononukleoza to choroba zakaźna wywoływana przez wirus EBV. Do zakażenia może dochodzić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Zazwyczaj rezerwuarem jest ślina.

Należy zaznaczyć, że okres wylegania mononukleozy jest dość długi i może trwać nawet do 50 dni. Główne objawy mogą przypominać anginę bakteryjną, czyli występuje gorączka, zapalenie gardła i migdałków, a także powiększenie węzłów chłonnych. Przez kilka miesięcy jednak może utrzymywać się zmęczenie i osłabienie.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem internistą, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.