Jak rozumieć takie wyniki na EBV?

Otrzymałem wynik badania w kierunku EBV: EBV_CA IgG Wynik dodatni EBV_CA IgM Wynik dodatni EBV_EA IgG Wynik dodatni EBNA Wynik dodatni Awidność EBV CA IgG Wynik wysoka W wywiadze przebyta 20 lat temu mononukleoza (pobyt w szpitalu z powodu uszkodzenia wątroby) wieloletnie problemy trawienne, refluks d-ż. przewlekłe zmęczenie, eonzynofilia, neutropenia. Czy powyższe wyniki świadczą o przewlekłym aktywnym zakażeniu czy o niedawnej reaktywacji wirusa czy też jeszcze o czymś innym?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że wykonał Pan kontrolne badania w kierunku przeciwciał EBV, aby sprawdzić aktywność zakażenia tym wirusem.

EBV jest wirusem wywołującym mononukleozę, czyli chorobę, którą można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Na podstawie wskazanych przeciwciał w kierunku wirusa EBV można stwierdzić, że wszystkie miana okazały się dodatnie. Mogłoby to świadczyć o przebytym zakażeniu pierwotnym, a także o reaktywacji infekcji EBV. Istotna jest obecność aktualnych objawów. Możliwe, że wspomniane przez Pana zmęczenie, czy problemy trawienne związane są ze znacznym spadkiem odporności oraz przebytym zakażeniem.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, zalecamy więc konsultację z lekarzem internistą lub specjalistą chorób zakaźnych. Tylko lekarz może w prawidłowy sposób ocenić Pana wyniki badań i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wystarczy-pocalunek-przebieg-choroby-moze-byc-bardzo-ciezki

https://portal.abczdrowie.pl/wirus-ebv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.