Jakie badanie wykonać żeby mieć pewność, że nie ma glisty?

Dziecko lat 16 (lipiec 2023). Stan po Mononukleozie zakaźnej, zapalenie węzłów chłonnych i tkanki tłuszczowej krezki. Transaminazemia. Torbiel szyszynki. Zmiany zapalne zatok obocznych nosa uwidocznione w MR. GLISTNICA (p/c IgG 24,85 gdzie pozytywny >11) . Syn trafił do szpitala z dużą eozynofilią bo wynoszącą 29% (norma0-4) i drętwieniem kończyn dolnych. Po przeleczeniu antybiotykiem i Zyntelem wyniki wróciły do normy. Obecnie postanowiłam zbadać kontrolnie syna i zrobiłąm ponownie P/c IgG które wynoszą 18,3 gdzie za pozytywny wynik uznaje sie >11. Jak to rozumieć? Badania z kału ani przedtem ani teraz niczego nie potwierdzają- brak pasożytów. Syn nadal nie przybiera na wadze co go bardzo irytuje. Jakie badanie wykonać żeby mieć 100% pewności że nie ma glisty? Morfologia jest dobra, eozynocyty w normie. Czy powtórzyć leczenie? Mam w domu Vermox i zastanawiam sie czy mu nie podać
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

IgG we krwi będzie podwyższone nawet do 6 ciu 9ciu miesięcy po wyleczeniu glistnicy. Schemat leczenia glisty trwa kilka tygodni a nikt tego nie robi. Przyjedź. Zrobimy prawidłowe leczenie. Przywieź kał na badanie enzymatyczne metodą Elisa u mnie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kiedy wykonać test ciążowy, aby mieć pewność?

Witam serdecznie :D
Próbowałam znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie, ale niestety nie znalazłam, więc zdecydowałam się napisać. Moim problemem jest: ostatnia miesiączka wystąpiła 7 marca, kochaliśmy się z ukochanym 12 marca bez zabezpieczenia i do samego końca. Powtórzyliśmy to 19 i 20 marca.
Kiedy mogę wykonać test na wykrycie ciąży? Czy lekkie bóle w podbrzuszu jak na okres mogą świadczyć o ciąży?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :D pozdrawiam

Chciałabym dodać, że moje cykle ostatnio trwają 25 dni. Dodam również, że mam 27 lat. Chciałam również dodać, że pobolewają mnie piersi szczególnie porą wieczorową i poranną. Innych objawów nie zauważyłam.
Pozdrawiam
 

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Test ciążowy najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki (ewentualnie 14 dni po stosunku). Wówczas do badania najlepiej użyć porannej próbki moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe. około 2 dni wcześniej można wykonać oznaczenie hCG w laboratorium. Jednak również na to najlepszym terminem jest dzień spodziewanej miesiączki.

Oczywiście jeżeli menstruacja się pojawi i jest równie obfita co poprzednie, przeprowadzanie testu nie ma sensu.

Przy Pani długości cykli owulacja zachodzi przeważnie 11 dnia cyklu (w tym miesiącu 22 marca). Ponieważ plemniki w okresie okołoowulacyjnym mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni jest szansa, że doszło do zapłodnienia.

Na objawy ciąży jest jeszcze znacznie za wcześnie. Pierwszą oznaką, że doszło do zapłodnienia jest opóźnienie miesiączki lub niewielkie krwawienie w terminie spodziewanej menstruacji.
 

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie badania wykonać, aby mieć pewność choroby Leśniowskiego-Crohna?

W roku 2013 zdiagonozowano u mnie chorobę leśniowskiego-crohna. Mam anemię, jestem bez przerwy senny oraz krwawię z odbytu przy każdym wypróżnieniu. Miałem badania gastroskopię oraz klonoskopię (tylko do esicy) na podstawie ostatniego (wycinków) zdiagnozowano mi Crohna. Jednak obiawy jakie mam wydają się bardziej odpowiadać WZJG - jakie badania musze wykonać ponownie aby mieć pewność co do choroby ? Wiem, że crohn potrafi "skakać" po przewodzie pokarmowym - ale u mnie nic takiego nie występuje.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Diagnoza wymaga łącznej oceny wyników badań podmiotowego i przedmiotowego oraz badań dodatkowych, a najważniejsza pozostaje ocena endoskopowa obrazu jelita z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie stężenia CRP i morfologia krwi, bywają pomocne w różnicowaniu chorób zapalnych z chorobami czynnościowymi.

Spośród badań obrazowych użyteczna bywa tomografia komputerowa. W badaniu tym za rozpoznaniem choroby Leśniowskiego i Crohna przemawia pogrubienie ściany jelita ograniczone do prawostronnej części jelita grubego, włóknisty rozrost krezki oraz obecność ropni w jamie brzusznej.

Przydatne są wszelkie metody diagnostycznej oceny jelita cienkiego (pasaż przewodu pokarmowego, enteroskopia, kapsułka endoskopowa), które pozostaje jednak odcinkiem przewodu pokarmowego mało dostępnym i trudnym do zbadania. Kluczowe znaczenie w diagnostyce różnicowej ma badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Nie ma ścisłych kryteriów rozpoznania, zwłaszcza pozwalających zawsze odróżnić chorobę Leśniowskiego i Crohna obejmującą jelito grube od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego; u około 10% chorych rozpoznaje się nieokreślone zapalenie jelita grubego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty