Czy wyniki te świadczą o tym, że powinienem przebyć kurację antybiotykową?

Dzień dobry, Od około 6 miesięcy borykam się z problemem postrzępionych, jasnobrązowych, unoszących się na wodzie stolców. Od kilku miesięcy doszły do tego liczne gazy oraz głośne "burczenie" w jelitach. Nie odczuwam żadnych dolegliwosci bólowych, wypróżnienia mają miejsce zazwyczaj 3 razy dziennie. Wykonałem już szereg badań w których wyszło podniesione CRP (20 przy normie do 5) oraz podwyższone przeciwciała Yersinia enterocolitica. Brak krwi w stolcu, kalprotektyna w normie, MRI jamy brzusznej z kontrastem bez żadnych odchyleń, w badaniu kału wyszły liczne pasma ślubu oraz pojedyncze włókna mięsne. Badania na Yersinię wykonałem dwukrotnie, w grudniu oraz w marcu. W wynikach grudniowych wyszło: IgG - 144,4 (pozytywny > 24), IgM - 18 (pozytywny > 24), IgA - 38,5 (pozytywny > 24). W wynikach marcowych wyszło: IgG - 311,4 (pozytywny > 24), IgM - 10,2 (pozytywny > 24), IgA - 43,0 (pozytywny > 24). Czy wyniki te świadczą o tym, że powinienem przebyć kurację antybiotykową przeciwko Yersinia enterocolitica i to ona może być powodem moich dolegliwosci? O czym świadczy wzrot przeciwciał IgG oraz IgA od grudnia do marca?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 8 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Dziękuję za przesłanie szczegółowych informacji dotyczących Pana problemów zdrowotnych. Rozumiem, że dolegliwości, które Pan opisał, w połączeniu z wynikami badań, mogą budzić niepokój.

Podniesione CRP oraz dodatnie przeciwciała IgG i IgA przeciwko Yersinia enterocolitica mogą wskazywać na przebyte lub przewlekłe zakażenie tą bakterią. Wzrost poziomu IgG świadczy o tym, że organizm miał kontakt z patogenem i wytworzył odpowiedź immunologiczną. Podwyższone IgA mogą sugerować aktywność infekcji w obrębie przewodu pokarmowego. Spadek poziomu IgM natomiast potwierdza, że nie mamy do czynienia z ostrą fazą zakażenia, lecz raczej z jego wersją o charakterze przewlekłym.

Decyzję o rozpoczęciu kuracji antybiotykowej powinien podjąć lekarz specjalista, najlepiej gastroenterolog lub specjalista chorób zakaźnych. Antybiotykoterapia bywa zalecana w przewlekłych przypadkach zakażenia Yersinia enterocolitica, szczególnie jeśli występują objawy kliniczne i podwyższone markery zapalne, takie jak CRP. Warto także omówić z lekarzem możliwość wykonania dodatkowych badań, np. posiewu z antybiogramem, tak aby dobrać optymalny lek.

Dodatkowo, liczne pasma śluzu i włókna mięsne w kale mogą wskazywać na zaburzenia trawienia, które mogą być skutkiem uszkodzenia błony śluzowej jelit przez Yersinia. Warto rozważyć konsultację z dietetykiem, który pomoże dobrać dietę wspomagającą regenerację jelit. Proszę również zwrócić uwagę na obecność tłuszczu w kale (steatorrhea), co może wymagać dalszej diagnostyki enzymów trzustkowych.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą być pomocne:

- https://portal.abczdrowie.pl/jersinioza

- https://portal.abczdrowie.pl/jak-probiotykoterapia-wplywa-na-pacjentow-z-ibs-czy-wzjg

- https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiązania problemu oraz powrotu do pełni zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty