Czy istnieje możliwość, że mam celiakię?

Dzień dobry Czy istnieje możliwość, iz mam Celiakię. Czytałam na ten temat, ponieważ od około miesiąca jak zjem (ale nie za każdym razem), robi mi się jakby słabo i mam nudności, plus częste uczucie otępienia/dezorientscji w ciągu dnia. Mam też coś w rodzaju biegunki, ale nie do końca kał jest taki rozwodniony. Jakie badania mam wykonać by je wykryć, nie do końca chcę poddawać się kolonoskopii. Mam zdiagnozowaną tężyczkę, a celiakia jest jedną z jej przyczyn. Proszę o pomoc i odpowiedź. Z poważaniem
KOBIETA, 19 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszej ekspertki z zakresu dietetyki, aby stwierdzić celiakię należy sprawdzić przeciwciała IGF oraz wykonać biopsję jelita cienkiego w czasie gastroskopii. Kolonoskopia nie jest konieczna do rozpoznania choroby.

Celiakia może objawiać się na różne sposoby. Osoby, które na nią cierpią odczuwają dolegliwości bólowe, wzdęcia, przelewanie w brzuchu, mają wodniste biegunki oraz zwiększony obwód brzucha. Proszę zgłosić się do gastrologa, który rozpocznie proces diagnostyczny.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-na-zdiagnozowanie-celiakii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-w-diagnostyce-celiakii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-wykonac-zeby-potwierdzic-lub-wykluczyc-celiakie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.