Wyniki badań - toksoplazmoza i cytomegalowirus

Córka ma osiem miesięcy, miała robione badania na toksoplazmozę i cytomegalowirusa. Jak odczytać wyniki. Immunochemia cytomegaliowirus: IgG 6,47 U/mL (wynik ujemny <0,5, wątpliwy 0,5-1, dodatni >1), IgM 0,218 (wynik wyrażony indeksem punktu odcięcia: ujemny <0,7, wątpliwy 0,7-1, dodatni >1). Toksoplazmoza: IgG <0,130 IU/mL (wynik ujemny <1, wątpliwy 1-30, dodatni >30), IgM 0,185 (wynik wyrażony indeksem punktu odcięcia: ujemny <0,8, wątpliwy 0,8-1, dodatni >1). Oznaczono metodą ECLICA, analizator COBAS 6000 Roche.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wykonane badania serologiczne nie wskazują na obecność czynnej infekcji toksoplazmatycznej i cytomegalowirusowej u dziecka. Świadczy o tym bardzo niskie miano przeciwciał IgM przeciwko obu czynnikom zakaźnym. Przeciwciała IgM bowiem pojawiają się we krwi już po kilku tygodniach od zakażenia i stanowią marker "świeżej infekcji". Podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgG przeciwko wirusowi cytomegalii wskazuje jedynie na kontakt dziecka z CMV w przeszłości.