Wyniki badań w kierunku cytomegalii i toksoplazmozy

Dwa tygodnie temu straciłam 12-tygodniową ciążę. Zrobiłam badania: p/ciała CMV IgM - wynik ujemny (normy - wynik ujemny <0,7, wynik dodatni >0,9, wynik wątpliwy :0,7-0,9), p/ciała CMV IgG -86,0 VA/ml (normy - wynik ujemny <4 wynik dodatni >6 wynik wątpliwy 4-6); Toxo IgM wynik ujemny ([index 0,04] ujemny <0,55, wątpliwy <0,55-0,65, dodatni >0,65), Toxo IgG 38,0 IU/ml (N:<4IU ml). Czy z takimi wynikami mogę starać się o następną ciążę?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawione wyniki badań pozwalają stwierdzić jedynie tyle, że w Pani przypadku przyczyną poronienia nie była ani cytomegalia, ani toksoplazmoza. Owszem, przeszła Pani obydwa zakażenia (świadczy o tym poziom przeciwciał Toxo IgG i CMV IgG), ale miało to miejsce przed ciążą (przeciwciała w klasach IgM świadczące o "świeżym" zakażeniu są ujemne).

Cytomegalia i toksoplazmoza są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu tylko wtedy, gdy do zakażenia dojdzie u ciężarnej kobiety, której organizm dotychczas nie zetknął się z drobnoustrojami wywołującymi te choroby. Wynika z tego, że żadna z nich nie zagraża kolejnym Pani ciążom.