Co oznaczają te wyniki badań w kierunku EBV?

Dzień dobry. Pytanie: czy następujące wyniki: EBV IgG wynik dodatni 74,20 U/ml EBV IgM wynik ujemny <10 U/ml świadczą o reaktywacji ebv? Moje objawy to m.in. utrzymujące się od 8 miesięcy mrowienia kończyn, bóle stawów i mięśni, bóle głowy, częste infekcje? Jeśli nie, to jakie dokładnie badania krwi należy wykonać aby stwierdzić jednoznacznie reaktywację ebv? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy dotyczące swojego zdrowia. Prawidłowo natomiast, że podjęto już pewną diagnostykę w kierunku analizy zakażenia wirusem EBV.

Wymienione przez Panią objawy oraz przedstawiony wynik mogłyby wskazywać na reaktywację wirusa mononukleozy. Należy podkreślić, że w przypadku pierwotnego zakażenia, przeciwciała IgM pojawiają się, jako pierwsze i utrzymują się mniej więcej do 6 tygodni. Natomiast największe stężenie przeciwciał IgG obecne jest w 4. tygodniu od zarażenia, jednakże wykrywane już są przez całe życie.

Ze względu na odległość trudno jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia oraz stopień reaktywacji wirusa. Dlatego też zalecamy konsultację ze specjalistą chorób zakaźnych. Lekarz po analizie Pani dolegliwości oraz aktualnych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wirus-ebv

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-wirusem-epsteina-barr-zwieksza-ryzyko-stwardnienia-rozsianego-nowe-badania

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.