Czy moje dziecko ma mononukleozę?

Mój 10 letni syn od 4 dni ma wysoką gorączkę... Byliśmy u lekarza i Pani doktor stwierdziła że wygląda to na mononukleozę ale ze względu na stan pandemia i ze sama była na oddziale pediatrii nie mogła wykonać badania krwi. Wypisała antybiotyk OSPEN w zawiesinie (butelka 150ml) i powiedziała że może się mylić i jest to silna angina (ale była przekonana że wygląda to na mononukleozę). Mam podawać mu go do niedzieli i jak gorączka zniknie to oznacza to angine a jak nie to w poniedziałek na badania. I moje pytanie brzmi czy jeżeli gorączka spadła dzisiaj do 37.8 (a standard był od 39.9-38.0) to możemy wykluczyć już mononukleozę czy gorączka musi całkowicie spaść? Dodam że syn przyjął dopiero trzecia dawkę ospenu po 6 ml

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mononukleoza to, w przeciwieństwie do anginy, choroba wirusowa, w przebiegu której obserwuje się wysoką temperaturę ciała (powyżej 39 stopni Celsjusza). Gorączka utrzymuje się nawet do 3 tygodni wraz z objawami grypopodobnymi. Ponadto, w odróżnieniu od anginy, w przebiegu mononukleozy zakaźnej może pojawić się ból brzucha z powodu powiększonych narządów wewnętrznych (wątroba, śledziona). Tutaj może się Pani zapoznać z innymi objawami, wskazującymi na tę chorobę: https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie. Dodatkowo podanie antybiotyku wywołuje reakcję skórną w przypadku choroby Epsteina-Barra – pojawia się na ciele wysypka.

Jeżeli po trzech dawkach antybiotyku gorączka u syna spadła, to raczej wskazuje to na anginę, czyli chorobę bakteryjną, wywoływaną przez paciorkowce. Zatem stosowne byłoby kontynuowanie leczenia antybiotykiem aż do zakończenia kuracji. Dodatkowo proszę zbijać gorączkę i pamiętać o właściwym nawadnianiu dziecka. Więcej o anginie u dzieci może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/angina-u-dzieci-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.