Czy te objawy u dziecka wskazują na mononukleozę?
Badanie USG u 3 letniej córki wykazało powiększona śledzionę 9.6 cm. W dzień badania USG kończy antybiotyk ponieważ miała gorączkę (do 38.7) (nawet już w trakcie antybiotyku wracała. W sumie przez 7 dni), czerwone gardło i straszny katar żółto zielony. Zaraziła młodszą córkę. Też antybiotyk, ale gorączka tylko 3 dni i katar. Ja też chora. Gorączka 1 dzień i katar, zatoki. Jakie są rozmiary śledziony w normie ? Czy to są objawy mononukleozy? Oczywiście pójdziemy na badania

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Przykro nam, że wystąpiła zarówno u Pani dziecka, jak i całej rodziny infekcja górnych dróg oddechowych. Niestety, ale bardzo często u dzieci przedszkolnych, jak i żłobkowych może pojawiać się ciągłe i przedłużające się chorowanie. Organizm w takim momencie kształtuje swoją odporność, uczy się walczyć z patogenami.
Choroba dziecka powoduje u rodziców obawy, prowadzi do niepokoju. Zazwyczaj przeziębienia infekcje mają w miarę łagodny przebieg, jednakże czasem niezbędny może okazać się antybiotyk, czy leczenie szpitalne. Ważnym jest, żeby nie bagatelizować różnych objawów oraz zaczerpnąć porady specjalisty w razie wszelkich wątpliwości.
Analizując towarzyszące objawy Pani dziecka, a także wynik wykonanego badania USG jamy brzusznej, można by stwierdzić, że prawdopodobną przyczyną powiększonej śledziony jest obecnie trwająca infekcja. Fakt przyjmowania antybiotyku oraz nawracającej gorączki mógłby świadczyć o zakażeniu wirusowym z nadkażeniem bakteryjnym.
Powiększona śledziona u dzieci może mieć podłoże wirusowe (zazwyczaj świadczy o mononukleozie zakaźnej, czy cytomegalii), a także o infekcjach bakteryjnych oraz zakażeniem toksoplazmozą oraz malarią.
Do głównych objawów powiększonej śledziony można by zaliczyć: bóle brzucha, nudności, uczucie pełności w jamie brzusznej, a także niekiedy podwyższona temperatura ciała.
Z racji odległości, trudno jest ocenić aktualny stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą lub hematologiem. Specjalista zdecyduje o pełniejszej diagnostyce, aby poznać przyczynę takiej dolegliwości.
Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja
https://portal.abczdrowie.pl/sledziona-budowa-funkcje-i-choroby
https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie