Powiększona wątroba u małego dziecka

Drodzy specjaliści, proszę o poradę jakie badania mamy wykonać u dziecka: synek ma 2,5 roku, waży 12,6 kg (waga urodzeniowa 3000g), wykonaliśmy niedawno USG jamy brzusznej. Wykazało ono powiększenie wątroby i śledziony: "wątroba o wymiarze AP-6,8cm, miąższ jednorodny prawidłowej echogeniczności. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony o niepogrubiałej ścianie bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone, PŻW - 2,8mm. Trzustka bez zmian w obrazie USG. Śledziona o wymiarach 8,0 x 4,0 cm, miąższ jednorodny.
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Myślę że warto rozważyć diagnostykę powiększenia wątroby i śledziony w warunkach szpitalnych. Do hepatosplenomegalii może doprowadzić bowiem szereg czynników. Do najważniejszych u dzieci należą zakażenia bakteryjne, pasożytnicze, wirusowe lub grzybicze (mononukleoza zakaźna, glista ludzka, toksokaroza, toksoplazmoza, lamblia). Do równoczesnego powiększenia wątroby i śledziony mogą również doprowadzić choroby krwi i układu krążenia.