Co oznacza taki wynik USG brzucha u dziecka?

Dzień dobry, u 5 letniego syna w badaniu usg brzucha w śródbrzuszu i podbrzuszu stwierdzono dość liczne węzły chłonne krezki o wymiarach max 12x4 mm, węzły wykazują podłużne kształty, duże rozmyte wnęki. Obraz sugeruje ich charakter odczynowy. Dziecko około tygodnia przed badaniem miało infekcję - katar, zapalenie krtani, gorączkę i w jednym dniu ból brzucha, zwymiotowało jeden raz. Co może oznaczać taki wynik badania, czy należy wykonywać dalsze badania

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej u swojego dziecka. To najlepsza diagnostyka w kierunku wielu schorzeń w obrębie badanych narządów. Dzięki takiemu badaniu można również sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę opis badania USG, jak również wspomniane objawy, jakie niedawno wystąpiły u dziecka, można by przypuszczać, że powiększone węzły w jamie brzusznej są wynikiem infekcji.

Węzły chłonne, które zlokalizowane są na całym ciele, biorą udział w wychwytywaniu chorobotwórczych patogenów. Ich powiększenie (również w obrębie jamy brzusznej) prawdopodobnie może świadczyć o procesie zapalnych toczącym się w organizmie. Przyczyną takiego stanu mogą być wirusy, bakterie lub grzyby.

U Pani syna istnieje możliwość, że źródłem takiej dolegliwości jest zakażenie wirusowe.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie stan zdrowia Pani dziecka. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.