Na co wskazują te zmiany pod pachą?

Witam, mam bolesną pachę w czasie okresu, którą diagnozuje wg zaleceń lekarza. Miałam już pełne badania krwi (morfologia, TSH, próby wątrobowe, itp) - wszystko w normie, RTG klatki piersiowej - wszystko ok, no i dzisiaj miałam usg węzłów chłonnych pachwowych. Wyszły zmiany hipoechogeniczne w lewym dole pachwowym (lekarz nie był w stanie określić czy to węzeł chłonny, czy torbiel) 9x8mm i 6x8mm. Dostałam zalecenie dalszej diagnostyki - usg piersi. Umówiłam się do zaufanej kliniki ale termin jest dopiero za 3 miesiące. Czy jest to coś pilnego co należałoby sprawdzić wcześniej, czy mogę spokojnie poczekać te 3 miesiące?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, odczuwana dolegliwość na pewno może budzić pewne obawy i niepokój. Jednakże jest to częsta przypadłość, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych.

Bardzo dobrze, ze wykonała Pani podstawowe badania profilaktyczne, aby poznać przyczynę takiej dolegliwości. Należy pamiętać, że pojedyncze, powiększone węzły chłonne, zazwyczaj nie powinny dawać powodów do niepokoju.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego i biorą udział w wychwytywaniu patogenów chorobotwórczych. Zlokalizowane są na całym ciele, a największe skupiska występują pod pachami, żuchwą i na szyi.

Obecność powiększonego węzła może wynikać z toczących się infekcji wirusowych i bakteryjnych, chorób autoimmunologicznych oraz zakaźnych. Taka zmiana w przypadku pachy, mogłaby świadczyć o stanach zapalnych gruczołu piersiowego.

W takim przypadku, bardzo ważne byłoby wykonanie USG piersi, aby wykluczyć dodatkowe schorzenia. Zazwyczaj przy wielkości węzła poniżej 10mm – nie poddaje się go biopsji, ani dalszej diagnostyce. Wielkość taką pozostawia się do obserwacji i dalszych badań kontrolnych.

Mając wyniki USG piersi, lekarz będzie mógł dokładniej wyznaczyć prawidłową diagnozę i możliwości ewentualnego leczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami i dalszej diagnostyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej