Czy potrzebna jest dalsza konsultacja z lekarzem?

Dzień dobry. Syn (4lata) od jakiegoś roku ma powiększone węzły chłonne szyi - podżuchwowe po 1 po stronie prawej i lewej i z lewej strony szyi 2 mniejsze . Z badań krwi : Mcv 78 w zakresie 79-92 Neutrofile procentowo 28,9 w zakresie 34-68 Limfocyty procentowo 54,2 w zakresie 22-53. USG jamy brzusznej - wszystko ok . USG węzłów chłonnych - robione 3 razy za każdym razem całkowicie różne wyniki . Jedyna wspólna informacja to to że są hypoechogeniczne węzły . Na pierwszym USG węzłów otrzymaliśmy informację że węzeł jest odczynowy (w tamtym momencie był 1 ) . * Istotne jest to że w nocy podczas snu widać pulsowanie w miejscu najwiekszego węzła podżuchwowego po stronie prawej. Czy potrzebna jest dalsza konsultacja ? Pediatra stwierdził że wszystko jest ok

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan regularne badania krwi oraz węzłów chłonnych u swojego dziecka. Istotnym jest również, że dziecko jest pod stałą opieką lekarza pediatry, który wstępnie wykluczył już poważniejsze przyczyny powiększonych węzłów chłonnych.

Dość ważną informacją jest fakt, czy w ostatnim czasie Pana dziecko przechodziło infekcje i przyjmowało leki. Należy podkreślić, że przyczyn powiększonych węzłów może być wiele, a u dzieci jest to dość częsta przypadłość i nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Węzły chłonne mogą być powiększone pod wpływem trwającej lub przebytej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, choroby zakaźnej, jak: ospa, różyczka, czy cytomegalia, a także w wyniku obniżenia odporności organizmu i chorób zębów.

Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego szyi oraz morfologii krwi, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiła infekcja wirusowa, która mogła wpłynąć na powiększone węzły. Świadczyć o tym mógłby charakter odczynowy węzłów, a także niewielki nadmiar limfocytów i niedobór neutrocytów.

Ze względu na odległość, trudno całościowo ocenić stan zdrowia Pana dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą, aby rozwiał wszelkie wątpliwości i zdecydował o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.