Czy powiększony węzeł chłonny od długiego czasu jest normą?

Witam, od kilku lat 4-5 mam powiekszony węzeł chłonny po lewej stronie szyji, jest dość twardy i niebolesny. Postanowiłem w końcu wybrać się z tym do lekarza, jednak usłyszałem tylko, że węzły pozostają powiększone po chorobie, Czy jest możliwe, żeby węzeł pozostał trwale powiększony przez tak długi czas ? Czy należy się tym niepokoić? Po za tym nie mam żadnych niepokojących objawów

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Powiększony węzeł chłonny, szczególnie, jak Pan wspomina od tak długiego czasu może mieć wiele różnych przyczyn. Z zadanego pytania wynika, że nie zauważa u siebie innych niepokojących objawów, mimo to należałoby skonsultować ten problem z lekarzem laryngologii. Warto również wykonać kontrolne podstawowe badania, jak morfologia krwi czy badanie moczu, które dostarczą sporo przydatnych informacji na temat Pana aktualnego stanu zdrowia. Pomocne w diagnostyce może okazać się również usg szyi.

Powiększony węzeł chłonny bardzo często towarzyszy różnym infekcjom o charakterze bakteryjnym lub wirusowym, np. górnych dróg oddechowych. Czasami za ten stan odpowiadają również choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe. Niekiedy węzeł bywa też mylony przez pacjentów z guzem ślinianki. Niepokojącym sygnałem powinny być takie objawy, jak ból lub zaczerwienienie w okolicy węzła, narastający obrzęk lub podwyższona temperatura. Powiększonych węzłów chłonnych nigdy nie należy lekceważyć, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat powiększonych węzłów chłonnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszony-wezel-chlonny-charakterystyka-infekcje-choroby-autoimmunologiczne-leki-inne-choroby

Warto również poznać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-bezbolesny-wezel-chlonny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-wezel-chlonny-na-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania

diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.