Czy mogę mieć powiększony węzeł chłonny?

Dzień dobry, czy węzły chłonne na szyi są wyczuwalne? Nigdy się tym nie interesowałem, ani nie badałem. Ostatnio zacząłem sprawdzać i wyczuwam na szyi nad obojczykiem strukturę wielkości ziarna pszenicy, miękka w dotyku i łatwo się przemieszcza, wyczuwalna jest tylko w niektórych położeniach szyi. Nie boli, nie swędzi, nie daje żadnych oznak. Czuję się bardzo dobrze, gorączki nie mam. Tydzień temu miałem naprawiany ząb, wcześniej język był dosyć mocno mechanicznie uszkodzony przez złamanego zęba. Czy mam powody do obaw, czy szukam sobie problemu tam gdzie go nie ma?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli człowiek jest zdrowy, to węzły chłonne są zwykle niewyczuwalne. W przypadku infekcji powiększają się i łatwo można je wtedy zlokalizować. Wspomina Pan o urazie języka oraz leczeniu stomatologicznym. Być może z tego powodu węzły chłonne powiększyły się.

Warto je obserwować. Jeśli się nie zmniejszą, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem rodzinnym, który zbada Pana i oceni sytuację. Póki co nie ma powodów do niepokoju.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-moze-sie-wchlaniac-wezel-chlonny-po-leczeniu-zeba,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwe-zeby-w-wyniku-wyrwania-zeba-powiekszyly-sie-wezly-chlonne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-wezel-chlonny-po-ekstrakcji-zeba.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.