Co może znaczyć ten problem z węzłem chłonnym po prawej stronie?

Witam. Mam problem z węzłem chłonnym po prawej stronie pod samym gardłem. Średnio raz na 4 miesiące zaczyna boleć oraz puchnie (wygląda jak bańka na szyi) Robi się przy tym jakby luźna skóra pod językiem co jest bardzo odczuwalne. Po kilku godzinach przechodzi a następnego dnia jest już wszystko dobrze i spokój na kolejne kilka miesięcy. Dodam, że mam dziurawego zęba ale całkiem po drugiej stronie i on w ogóle nie boli, kanał jest drożny więc to raczej nie od niego. Zazwyczaj jak zaczyna boleć i puchnąć to podczas jedzenia i towarzyszy temu uczucie jakby coś kwasnego weszło gdzieś z tej strony pod język.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku powiększenia oraz bólu węzłów chłonnych konieczna jest wizyta u lekarza. Takiego problemu nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ węzły chłonne mogą powiedzieć bardzo dużo na temat układu odpornościowego pacjenta. Szczególnie że, jak to wynika z Pana pytania, nie jest to jednorazowy problem, ale powtarzająca się sytuacja.

Na początek zalecalibyśmy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej. Pierwszym krokiem w diagnostyce powinny być kompleksowe badania laboratoryjne, przede wszystkim morfologia, aby zweryfikować, czy w Pana organizmie nie występuje jakiś stan zapalny. Jeżeli badania wyjdą niepokojące wówczas lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować Pana z na leczenie specjalistyczne. Laryngolog po dokładnym wywiadzie będzie mógł zlecić Panu dodatkowe badania, jak np. usg szyi.

Powiększone i bolące węzły chłonne mogą sygnalizować toczące się zapalenie lub przebytą infekcję. Często towarzyszą schorzeniom o charakterze bakteryjnym, wirusowym, czy grzybiczym. Taki problem może wystąpić również w przebiegu chorób autoimmunologicznych i nowotworowych.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl., który zawiera szczegółowe informacje na temat węzłów chłonnych:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Warto także zweryfikować, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają specjaliści serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchniete-wezly-chlonne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-powodem-tak-znacznego-powiekszenia-wezlow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-wezel-chlonny-na-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.