Czy mogę zaszczepić się na Covid z zespołem Gilberta?

Witam czy zespół Gilberta jest przeciwwskazaniem do zaszczepiania się przeciwko COVID-19 szczepionka AstraZeneca ? Z opisu producenta wynika ze szczepionka nie moze być podana osobom z chorobami wątroby czy tez metabolicznymi Czy mogą wystąpić jakieś działania nieporządane ze względu ze choruje na to schorzenie metaboliczne ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zespół Gilberta jest traktowany bardziej jako genetyczny defekt niż choroba wątroby. W zdecydowanej większości przypadków schorzenie nie ma wielkiego wpływu na funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza wątroby. Samo istnienie zespołu Gilberta jest zazwyczaj wykrywane przypadkowo, np. w czasie rutynowych badań krwi. Odnotowuje się wówczas podwyższony poziom bilirubiny, który nie wpływa znacząco na funkcjonowanie organizmu.

Tym samym nie ma przeciwwskazania do szczepienia przeciwko Covid-19 preparatem firmy Astra Zeneka. Proszę pamiętać, że przed dopuszczeniem do szczepienia wypełnia Pan kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, a także ma Pan możliwość porozmawiania z lekarzem o swoich wątpliwościach i zadania nurtujących Pana pytań. W kwestionariuszu znajduje się pytanie: czy występuje u Pani/Pana zaostrzenie choroby przewlekłej? Jeśli w czasie szczepienia widzi Pan u siebie zaostrzenie objawów zespołu Gilberta, niezbędne będzie poinformowanie lekarza odpowiadającego za bezpośrednią Pana kwalifikacji.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami na podobne pytania, które zostały zadane naszym ekspertom:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zaszczepic-sie-na-covid-z-zespolem-gilberta,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zepol-gilberta-nalezy-leczyc

Więcej o zespole Gilberta przeczyta Pan w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-gilberta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.