Czy z tymi objawami mogę zaszczepić się na Covid?

Witam choruje na astmę oskrzelową od 15 lat (leki na stałe atimos alvesco atrovent seretide ventolin). Sporadycznie pojawiają się zaostrzenia związane z alergią wziewną np. w okresie upałów, kwitnienia roślin itp. W ubieglym roku z powodu ukąszenia nieznanego owada miałam duży obrzęk i ból nogi zapewne spowodowany reakcja na jad. Dotychczas nigdy nie stwierdzono u mnie reakcji alergicznej na leki czy inne ukąszenia. W tej chwili po ukąszeniu mam swędzące zaczerwienione miejsce na dloni. Czy w tej sytuacji mogę szczepić się na covid? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

osoby z astmą powinny zostać zaszczepione przeciwko COVID-19. Lekarze zwracają szczególną uwagę na tę grupę chorych, gdyż wszystkie problemy z układem oddechowym, które nie są w odpowiedni sposób kontrolowane, zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Rekomendacje Zespołu Ekspertów pod kierunkiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii dotyczące szczepień przeciw COVID-19 szczepionką firmy Pfizer lub Moderna w sposób zdecydowany opowiadają się za dopuszczeniem do szczepień jak największego odsetka osób ze schorzeniami alergicznymi. Jednocześnie specjaliści apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu pacjentów z wywiadem anafilaksji na jady owadów. W takich przypadkach trzeba skonsultować się z lekarzem: zalecane jest przeprowadzenie wywiadu i ocena alergologa, który po weryfikacji danych zakwalifikuje Panią do szczepienia. Jednoznaczne odstąpienie od szczepienia następuje przede wszystkim u osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

W przytoczonym dokumencie eksperci podkreślili także znaczenie prowadzenia szczepień w warunkach, które umożliwią natychmiastową pomoc specjalistyczną w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i jego prawidłowego leczenia.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zaszczepic-sie-na-covid-przy-astmie-i-alergii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-sie-zaszczepic-przeciwko-covid-19,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wstrzasie-moge-zaszczepic-sie-na-covid.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, który rozwija temat kwalifikacji do szczepienia przeciwko Covid-19: https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.