Czy po wstrząsie mogę zaszczepić się na Covid?

Dzień Dobry. Mam 42 lata. W dzieciństwie przeżyłem wstrząs po zastrzyku. W wyniku badań stwierdzono uczulenie na penicylinę. Czy mogę się zaszczepić (preparat Pfizer) ? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

silne reakcje alergiczne w przeszłości wymagają ostrożności przed podjęciem decyzji o przyjęciu szczepienia na koronawirusa. W przypadku uczulenia na penicylinę najważniejszą kwestią jest to, jaka forma podania wywołała ową reakcję.

Jeśli bowiem uczulenie wystąpiło po podaniu penicyliny w doustnej formie, wówczas istnieje możliwość szczepienia. Wymaga to jedynie dłuższej niż zazwyczaj obserwacji (około pół godziny po szczepieniu).

Natomiast reakcja alergiczna po przyjęciu penicyliny dożylnie lub domięśniowo wymaga konsultacji z lekarzem. Skoro wstrząs u Pana wystąpił po zastrzyku konieczna jest rozmowa z lekarzem, który oceni ryzyko wystąpienia ponownej reakcji alergicznej i pomoże podjąć decyzję dotyczącą kwalifikacji do szczepienia.

Więcej informacji o uczuleniu na penicylinę znajdzie Pan w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-uczulenie-na-penicyline. Zachęcam do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.