Czy mogę bez obaw przyjąć szczepionkę na Covid-19?

Witam. Jestem uczulona na peniciline i jej pochodne czy mogę bez obaw przyjąć szczepionkę na Covid-19? Dodam tylko,że gdy miałam 7 m-y miałam wstrząs anafilaktyczny i śmierć kliniczną, a w wielu ok.22lat doznałam silnej skórnej reakcji alergicznej po przyjęciu pochodnej peniciliny ( wysypka na całym ciele utrzymywała się ok.2tyg). Czy muszę wykonać jakieś dodatkowe badania? Z góry dziękuję za odpowiedź

W Pani przypadku osoba kwalifikująca może zdecydować o konieczności konsultacji alergologicznej przed szczepieniem. Jeśli posiada Pani dokumentację medyczną dotyczącą opisanych reakcji należy ją ze sobą zabrać na kwalifikację lub konsultację z alergologiem. Co do zasady jednak reakcja anafilaktyczna po substancji nieobecnej w szczepionce nie stanowi przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19 dowolnym preparatem. Biorąc pod uwagę, że wstrząs wystąpił w 7mż. prawdopodobnie podawano penicylinę w iniekcji. Preparaty tego rodzaju zawierają w zasadzie samą penicylinę. Z pewnością będzie Pani dotyczyć wydłużony okres obserwacji po szczepieniu (min. 30 minut), należy również zaopatrzyć się w 2 ampułki adrenaliny do samodzielnego podania (powinna Pani posiadać je stale, z uwagi na przebyty wstrząs). Dla maksimum bezpieczeństwa szczepienie może być przeprowadzone w punkcie szczepień znajdującym się w szpitalu.