Czy mogę bez obaw przyjąć szczepionkę na Covid-19?

Witam. Jestem uczulona na peniciline i jej pochodne czy mogę bez obaw przyjąć szczepionkę na Covid-19? Dodam tylko,że gdy miałam 7 m-y miałam wstrząs anafilaktyczny i śmierć kliniczną, a w wielu ok.22lat doznałam silnej skórnej reakcji alergicznej po przyjęciu pochodnej peniciliny ( wysypka na całym ciele utrzymywała się ok.2tyg). Czy muszę wykonać jakieś dodatkowe badania? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 37 LAT 3 miesiące temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

W Pani przypadku osoba kwalifikująca może zdecydować o konieczności konsultacji alergologicznej przed szczepieniem. Jeśli posiada Pani dokumentację medyczną dotyczącą opisanych reakcji należy ją ze sobą zabrać na kwalifikację lub konsultację z alergologiem. Co do zasady jednak reakcja anafilaktyczna po substancji nieobecnej w szczepionce nie stanowi przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19 dowolnym preparatem. Biorąc pod uwagę, że wstrząs wystąpił w 7mż. prawdopodobnie podawano penicylinę w iniekcji. Preparaty tego rodzaju zawierają w zasadzie samą penicylinę. Z pewnością będzie Pani dotyczyć wydłużony okres obserwacji po szczepieniu (min. 30 minut), należy również zaopatrzyć się w 2 ampułki adrenaliny do samodzielnego podania (powinna Pani posiadać je stale, z uwagi na przebyty wstrząs). Dla maksimum bezpieczeństwa szczepienie może być przeprowadzone w punkcie szczepień znajdującym się w szpitalu.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty