Czy mogę przyjąć szczepienie na Covid?

Dzień dobry Mam 70 lat od 15 lat mam stwierdzoną chorobę Hashimoto Biorę euthyroks 75 i 88 co drugi dzien na przemian Tsh- 2, Ft3-2,26, Ft4-1,21, ATPO-648,38, Anty TG-399,26 pozostałe wyniki badań morfologia rozszerzona,glukaza,próby wątrobowe w normie Mam wypadającą zastawkę mitralną serca bez koniecznosci operacji( kardiolog) Nie mogę brać siłnych leków przeciwbólowych takich jak ketonal,tramadol i normalnych dawek antybiotyków np ciphin 500( ostatnio na zapalenie pęcherza moczowego) Po zażyciu mam wysoki puls do 120 jest mi niedobrze czuję jak bym traciła świadomość jakieś gazy w jelitach i ogólny niepokój , szumu w głowie i powiększone żrenice Po zastrzyku przeciwbólowym ketonal miałam wysokie tętno (115)i tsh 9,08 Nie szczepiłam się przeciw grypie Czy mogę zaszczepić się na Covid -19? Jesli tak to jaką szczepionką? Proszę o poradę? Z wyrazami szacunku Halina

W Pani przypadku szczepienie przeciw COVID-19 jest jak najbardziej wskazane. Z uwagi na wiek znajduje się Pani w grupie ryzyka ciężkiego zachorowania na COVID-19. Opisane schorzenia przewlekłe i reakcje na leki nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia. W Polsce osoby 70-letnie i starsze mają do wyboru szczepionkę firmy Pfizer i Moderna. Może Pani przyjąć dowolną z nich. Skuteczność i bezpieczeństwo obu preparatów jest porównywalne.