Czy stosując Tramadol można zaszczepić się na Covid?

Czy tramadol z paracetamolem nie kłóci się z pierwszą dawką szczepienia na COVID? Gdzieś przeczytałem, że niektóre tego tupu leki mogą spowolnić wytwarzanie przeciwciał… szczepienie odbyło się 2 dni temu, tego typu środków przeciwbólowych nie brałem od dwóch miesięcy, natomiast przedźwigałem się, a przy dyskopatii wielopoziomowej tylko opioid może jakkolwiek zadziałać…

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na wytwarzanie przeciwciał, a także inne aspekty odpowiedzi układu immunologicznego, w wyniku szczepienia przeciw COVID-19 mogą negatywnie wpłynąć leki z kategorii NLPZ (ibuprofen, naproksen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy), zażywane bezpośrednio przed lub po szczepieniu.

Natomiast nie dotyczy to niewielkich, przyjmowanych sporadycznie dawek leków, które raczej mają znikomy wpływ na skuteczność preparatu.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-jakich-lekow-nie-przyjmowac-przed-i-po-szczepionce-eksperci-wyjasniaja.

Tramal natomiast należy do leków opioidowych, więc jego stosowanie nie powinno w żaden sposób wpływać na przyjętą szczepionkę, ale już w połączeniu z paracetamolem może w jakiś sposób zaburzyć odpowiedź immunologiczną. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie leki jak Poltram, zawierające nie tylko tramadol, ale i paracetamol.

Proszę koniecznie porozmawiać z lekarzem – może zaproponować alternatywę dla tramadolu lub poinformuje Pana o ewentualnych przeciwwskazaniach do stosowania określonych leków bezpośrednio po szczepieniu przeciw COVID-19.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-tramadol-ma-dzialanie-narkotyczne-oto-10-powodow-dla-ktorych-nigdy-nie-powinienes-go-zazywac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.