Czy Voltaren obniżył odporność po szczepieniu na Covid?

Jestem po pierwszej dawce szczepionki(moderna) . Około dwa dni po szczepieniu smarowałam nogę voltarenem. Czy z tego powodu mogę mieć mniej przeciwciał lub wcale ich nie mieć i czy w takim razie jest sens brać drugą szczepionkę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie określonych leków – w tym przeciwzapalnych – bezpośrednio przed, a także po szczepieniu jest niewskazane, ponieważ może to spowodować obniżoną odpowiedź układu immunologicznego. Nie oznacza to jednak, że skuteczność szczepionki spada do zera i że nie ma sensu przyjmować drugiej dawki, zwłaszcza że w przypadku niektórych pacjentów, na przykład przyjmujących na stałe określone leki, nie zaleca się rezygnowania z nich nawet w bliskim odstępie czasowym od szczepienia przeciw COVID-19.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-dlaczego-po-szczepieniu-nie-wolno-stosowac-lekow-z-ibuprofenem-wyjasnia-prof-flisiak.

Natomiast Pani te kwestie nie dotyczą z uwagi na podanie miejscowe niewielkiej ilości substancji zwanej diklofenakiem, która faktycznie należy do kategorii leków określanej mianem NLPZ, ale szanse na to, że nawet śladowe ilości leku przenikną do krwiobiegu i wpłyną na wytwarzanie przez organizm przeciwciał jest zerowe.

Więcej informacji na temat skutków nieprzyjęcia drugiej dawki szczepionki odnajdzie Pani pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-co-sie-stanie-jezeli-nie-przyjmiemy-drugiej-dawki-szczepionki-eksperci-wyjasniaja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.