Czy mam przyjmować Pramolan przed szczepieniem na Covid?

Przyjmuję na stałe lek Pramolan (dwie tabletki raz na dobę przed snem). Pod koniec maja będę szczepiona preparatem Pfizer. Czy przyjmowany lek nie spowoduje interakcji ze szczepionką? Jeśli tak, to czy wystarczy, że odstawię go na jakiś czas przed szczepieniem? Planowo będę około 15 godzin po zażyciu Pramolanu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wedle obecnego stanu wiedzy przeciwwskazaniem do szczepienia są leki obniżające odporność, w tym sterydy i leki cytotoksyczne, ponieważ mogą hamować odpowiedź poszczepienną ze strony układu immunologicznego. Z tego samego powodu nie jest wskazane stosowanie ibuprofenu i innych leków przeciwzapalnych po szczepieniu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-jakich-lekow-nie-przyjmowac-przed-i-po-szczepionce-eksperci-wyjasniaja.

Z kolei nic nie wskazuje na to, by antydepresanty stanowiły przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko COVID-19 i konieczne było odstawienie ich przed szczepieniem. Co więcej, bardzo szkodliwe dla pacjenta może być nagłe odstawienie antydepresantów, zwłaszcza bez konsultacji z psychiatrą.

Na temat swoich wątpliwości proszę porozmawiać z psychiatrą, proszę również pamiętać, że to lekarz internista w czasie kwalifikacji do szczepienia dzięki zebranemu wywiadowi będzie w stanie zadecydować o tym, czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-covid-19-zwieksza-ryzyko-zaburzen-psychicznych-nowe-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.