Czy Naproxen obniżył odporność po szczepieniu na Covid?

Wzięłam lek przeciwbólowy naproksen ok. dwa tygodnie po szczepieniu (covid 19) czy może to spowodować że nie będę miała odporności lub będę miała słabszą odporność ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zaleca się przyjmowania leków z kategorii NLPZ na krótko przed, a także po szczepieniu – nie tylko przeciw COVID-19. Leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, czyli ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy właśnie naproksen, mogą hamować odpowiedź układu immunologicznego, co w konsekwencji wpłynie negatywnie na ilość wytwarzanych przeciwciał.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-jakich-lekow-nie-przyjmowac-przed-i-po-szczepionce-eksperci-wyjasniaja.

Natomiast jeżeli zażyła Pani lek zawierający naproksen około 2 tygodnie po szczepieniu, to nie ma powodu do obaw – szczególną ostrożność zaleca się tylko bezpośrednio przed i po szczepieniu. Dodatkowo należy pamiętać, że niewielka dawka leku z kategorii NLPZ ma znikomy wpływ na układ immunologiczny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/te-leki-moga-obnizac-skutecznosc-szczepionki-na-covid-lekarz-wyjasnia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.