Czy takie objawy po szczepieniu na Covid są normalne?

Witam Wczoraj 10.04.2021 o godzinie 9:30 zostalismy razem z Żoną zaszczepieni szepionka Covid-19 AstraZeneca . Wieczorem po okolo 10 godzinach dostaliśmy goraczki powyzej 38stopni, zaczeły sie bóle mieśni i głowy. Czy to normalna reakcja po szczepieniu i na co zwrocić uwage? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno bóle mięśni czy stawów, jak i gorączka, to objawy wręcz pożądane po szczepieniu przeciw COVID-19. Nie są to tzw. NOP-y, ale odpowiedź układu immunologicznego na podaną szczepionkę. To dzięki temu organizm „uczy się” rozpoznawać koronawirusa i walczyć z nim.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-efekty-uboczne-szczepionki-jakie-jest-ryzyko-powiklan.

Te dolegliwości, przypominające grypę, a także ból czy zaczerwienienie w miejscu wkłucia należą do najczęstszych zgłaszanych przez pacjentów reakcji po szczepieniu przeciw COVID-19. Mogą być zarówno bardzo łagodne i niemal nieodczuwalne, jak i nasilone, niezależnie od tego jednak powinny ustąpić w przeciągu 24-72 h po szczepieniu.

Proszę zwrócić uwagę, czy dolegliwości utrzymują się mimo upływu czasu, a jeżeli cokolwiek będzie budziło Państwa niepokój lub objawy grypopodobne będą się utrzymywać, warto poinformować o tym lekarza. Łagodzenie dolegliwości po szczepieniu przeciw COVID-19 polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych – najlepiej, by był to paracetamol, to zresztą powinno wystarczyć.

Więcej informacji na temat powikłań po szczepieniach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-szczepieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.