Kiedy można starać się o dziecko po szczepieniu na Covid-19?

Witam Czy po przyjęciu szczepionki na Covid - 19 można się starać o dziecko czy trzeba odczekać aż się przyjmie wszystkie dawki? Czy niesie to ze sobą ryzyko, czy szczepionka wpływa negatywnie na dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według aktualnych informacji szczepionka przeciw COVID-19 nie wpływa negatywnie na płód. Co więcej pozwala zabezpieczyć nowo narodzone dziecko, ponieważ zaszczepiona matka przekazuje mu ochronne przeciwciała.

Przyjęcie szczepienia na koronawirusa nie powinno również wpływać na planowanie potomstwa. Nie ma potrzeby przekładać decyzji o prokreacji wyłącznie z powodu szczepienia. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po przyjęciu pierwszej dawki szczepienia, może przystąpić do drugiej dawki, oczywiście po konsultacji z lekarzem, który jest zaznajomiony z jej aktualnym stanem zdrowia.

Temat ten został poruszony w jednym z artykułów. Zachęcamy do lektury pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/lekarka-w-ciazy-zaszczepila-sie-przeciwko-covid-19-bede-mogla-ochronic-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.