Czy mam skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem w ciąży 3 dawki szczepionki na koronawirusa?

Witam Jestem już po 2 dawkach szczepienia przeciwko COVID. Od dziś mogę zapisać się na 3 dawkę przypominającą. Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży. Czy powinnam się skonsultować ze swoim lekarzem przed przyjęciem 3 dawki? Czy wgl mogę się zaszczepić jako kobieta w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

generalnie ciąża nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. Nie znamy jednak Pani stanu zdrowia, dlatego decyzja o kwalifikacji do szczepienia powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem posiadającym takową wiedzę.

Szczepienie w ciąży pozwala uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, który może przyczynić się do przedwczesnego porodu oraz doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zarówno ciąża, jak i połóg związane są z ryzykiem ciężkiego przebiegu tej groźnej choroby. Warto więc wziąć pod uwagę kwestię zaszczepienia, pamiętając przy tym, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem. Jeśli kryteria kwalifikacyjne zostaną spełnione, wówczas będzie można otrzymać dawkę przypominającą.

Temat szczepienia na koronawirusa w ciąży został poruszony podczas rozmowy opublikowanej pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/lekarka-w-ciazy-zaszczepila-sie-przeciwko-covid-19-bede-mogla-ochronic-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.