Czy będąc w ciąży mam przyjąć drugą dawkę szczepionki na Covid?

7 maja zostałam zaszczepiona szczepionką astrazeneca, 18 maja okazało się że jestem w ciąży, czyli pierwszą dawkę szczepionki przyjęłam będąc już w ciąży. Czy mam przyjmować drugą dawkę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć nie ma przeciwwskazań, aby przyjęła Pani drugą dawkę szczepienia mimo ciąży, to dane związane ze stosowaniem szczepionki AstraZeneca przez ciężarne są niestety ograniczone. Generalnie zaleca się jednak szczepienia, gdyż kobiety ciężarne są w grupie zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o ciężki przebieg koronawirusa.

Najlepiej poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 na przełomie drugiego i trzeciego trymestru – co związane jest z procesem organogenezy. Zanim jednak podejmie Pani ostateczną decyzję co do przyjęcia drugiej dawki szczepienia proszę również skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Stwierdzi on, czy na podstawie informacji o stanie Pani zdrowia nie widzi żadnych przeciwwskazań oraz oceni bilans korzyści i ewentualnego ryzyka.

Oto kilka pytań i odpowiedzi o podobnej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-szczepionkaw-ciazy-jest-bezpieczna-dla-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-przyjac-druga-dawke-szczepienia-na-covid-19, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-zaszczepic-sie-na-covid-w-bardzo-wczesnej-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.