Czy ciąża w tej sytuacji jest zagrożona?

Zaszczepilam się pierwsza dawką Pfizera kilka dni temu , dziś zrobiłam test ciążowy jest słabo widoczna druga kreska. Bardzo się stresuje że coś może się stać lekarz na urlopie. Jakie mogą byc powikłania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciąża nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19, w związku z tym nie powinna się Pani obawiać ewentualnych powikłań.

Preparaty stosowane podczas szczepienia zostały przebadane w kontekście bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych oraz ich dzieci. Nie stwierdzono wówczas żadnych negatywnych konsekwencji, dlatego można poddawać się szczepieniom będąc w ciąży.

Ponadto szczepionka firmy Pfizer jest szczepionką mRNA, więc nie jest w stanie spowodować ewentualnych zmian genetycznych, o jakie obawiają się zwykle przyszli rodzice.

Proszę skonsultować się z lekarzem w sprawie terminu przyjęcia drugiej dawki szczepienia.

Pytania o szczepienia na koronawirusa w ciąży pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-przyjac-druga-dawke-szczepienia-na-covid-19, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-szczepionkaw-ciazy-jest-bezpieczna-dla-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.