Czy można zaszczepić się na Covid podczas stosowania antykoncepcji?

Czy to prawda że jeśli stosuje się tabletki antykoncepcyjne, a chce się zaszczepić przeciw COVID, można wybrać jedynie Pfizera i żadną inną szczepionkę? Czy istnieje duże ryzyko zakrzepicy w przypadku zaszczepienia Astrą, jeśli wyniki krwi są w porządku i nie ma obniżonych parametrów dot krzepliwości krwi?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

stosowanie tabletek antykoncepcji hormonalnej nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19. Natomiast faktycznie powikłania w postaci zakrzepu występowały wyłącznie po zastosowaniu szczepionki AstraZeneca i choć są to bardzo rzadkie powikłania – odnotowano około 19 przypadku na ponad 20 mln szczepień – to istnieje hipoteza wskazująca, że takie powikłania zdarzać się mogą raczej u młodych kobiet (wieku 18-49 lat), które stosują antykoncepcję hormonalną. Tak jak wspominałam, jest to tylko hipoteza, bo nie ma dowodów na bezpośredni związek powstawania zakrzepów po szczepieniu wskutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/czy-szczepionka-astrazeneca-powinna-byc-zakazana-w-przypadku-osob-mlodych-dr-tulimowski-wskazuje-na-rozwiazanie oraz https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-czy-pacjentki-stosujace-terapie-hormonalna-moga-sie-szczepic-preparatem-astrazeneca.

Stąd też na temat swoich wątpliwości powinna Pani porozmawiać przede wszystkim z ginekologiem, który przepisuje Pani pigułki, a także zleca systematycznie badania, w tym oceniające krzepliwość krwi. Jeżeli, o czym Pani wspomina, wyniki krwi ma Pani w porządku, a w rodzinie nie występowały choroby związane z układem sercowo-naczyniowym, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-na-covid-19-czy-szczepienie-moze-zaostrzyc-chorobe-autoimmunologiczna-wyjscia-immunolog-prof-jacek-witkowski.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy