Czy mam odstawić antykoncepcję przed szczepieniem?

Dzień dobry 02.06 mam szczepionkę Pfizer. Stosuje antykoncepcję plastry Evra. Mam pewne obawy, nie powiem trochę się nasłuchałam o tej zakrzepicy. Oczywiście boję się, czy może odstawić na razie antykoncepcję? Moja Pani Doktor powiedziała, że nie ma się czego bać. Ja oczywiście i tak się denerwuje. Serdecznie Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. Dotyczy to zarówno plastrów antykoncepcyjnych, jak i tabletek antykoncepcyjnych.

Stosowanie plastrów Evra wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zakrzepicę, co producent zaznacza w ulotce. Największe ryzyko istnieje w pierwszym roku stosowania plastrów. Po tym czasie zmniejsza się, choć nadal jest większe niż u osób, które nie stosują złożonych środków hormonalnych.

Skoro jednak Pani lekarz nie widzi powodów do obaw, proszę się nie martwić. Zwłaszcza, że osoby stosujące antykoncepcję hormonalną powinny regularnie wykonywać badanie krwi w kierunku krzepliwości. Takie badanie należy również zrobić przed kwalifikacją do szczepienia na koronawirusa.

Takie wnioski (choć dotyczące szczepienia preparatem AstraZeneca) znaleźć można w jednej z rozmów z ginekologiem, która dostępna jest pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-czy-pacjentki-stosujace-terapie-hormonalna-moga-sie-szczepic-preparatem-astrazeneca.

Oczywiście może Pani rozważyć odstawienie plastrów. Pytanie tylko, czy nie jest już za późno. Ryzyko powstawania ewentualnych zakrzepów krwi zmniejsza się bowiem w ciągu kilku tygodni od odstawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.