Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu?

Witam, 19.05.2021 zaszczepiłam się przeciw covid Pfizerem. Po szczepieniu bolała mnie 3 dni głowa (chociaż nie wiem czy to też nie z ciśnienia z powodu zmiennej pogody). Bardzo boję się że dostanę zakrzepicy, mimo że nigdy nie miałam problemu z krzepnięciu. 22.05 zrobiłam sobie morfologię i wszystko wyszło w normie łącznie z płytkami krwi. 330 a norma 150-400. Zrobiłam sobie też poziom D dimerów i wyszedł 0.08 ug/ml. Jakie jest ryzyko zakrzepicy po szczepieniu? Proszę o odpowiedz bo bardzo się denerwuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyniki Pani badań nie wskazują na podwyższone ryzyko zakrzepicy, co więcej takie powikłania odnotowywane były bardzo rzadko, ale po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Niestety nie sposób z całą pewnością oceniać ryzyka wystąpienia zakrzepicy po szczepieniu COVID-19, ale w Pani przypadku można domniemywać, że jest ono bliskie zeru.

Jeżeli Pani obawy budzą silne bóle głowy, to faktycznie należą do jednego z objawów wskazujących na zakrzepicę i jeśli się pojawią, warto skonsultować to z lekarzem. U Pani te bóle głowy były przejściowe, więc nie sugerują choroby zakrzepowej.

Odsyłam do artykułu, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/3-rodzaje-zakrzepow-po-szczepionce-astrazenca.

Warto również wiedzieć, że podwyższone ryzyko wystąpienia zakrzepicy po szczepionce przeciw COVID-19 AstraZeneca dotyczy kilku grup osób: palących papierosy, stosujących antykoncepcję hormonalną oraz tych, które są odwodnione.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-po-szczepionce-na-covid-19-dochodzi-do-zakrzepow-ekspert-wymienia-dwie-mozliwosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.