Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

dolegliwości w postaci gorączki czy stanu podgorączkowego, bólu głowy czy bólu mięśni i stawów, przypominające grypę lub infekcję koronawirusową, są naturalną reakcją organizmu na podanie szczepionki przeciw COVID-19.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-dlaczego-po-szczepieniu-nie-wolno-stosowac-lekow-z-ibuprofenem-wyjasnia-prof-flisiak.

Układ immunologiczny, otrzymując szczepionkę, uczy się rozpoznawania białka szczytowego koronawirusa i walczy z nim, dając wspomniane wyżej objawy. Zakłada się, że dolegliwości mogą pojawiać się na przestrzeni 10-14 dni i zazwyczaj są silniejsze po podaniu drugiej dawki szczepionki. Choć najczęściej występują po 1-2 dniach od szczepienia, to nie jest to regułą – tak jak pisałam objawy mogą pojawiać się ze zmiennym nasileniem przez maksymalnie 14 dni od szczepienia.

Jeśli cokolwiek budzi Pani niepokój bądź dolegliwości będą się nasilać, wskazany będzie kontakt z lekarzem z przychodni POZ.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/graczka-po-szczepieniu-przeciw-covid-19-moze-zwiekszac-ryzyko-zakrzepow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy