Czy alkohol ma wpływ na szczepienie na Covid?

Witam. Majówkę trochę imprezowaliśmy, 4 maja byłam na urodzinach kolegi. Wypiłam tam piwo i z 3 drinki. 5 maja o 18 miałam szczepienie na covid. Teraz nasłuchałam się ze alkohol zmniejsza skuteczność itp I zaczęłam się martwić. Oczywiaxie po szczepieniu nie tknelam alkoholu. Czy moje imprezy w majówkę i dzień wcześniej może mieć jakikolwiek wpływ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mimo, że nie ma oficjalnych doniesień na temat wpływu alkoholu na skuteczność szczepionki przeciw COVID-19, to lekarze zalecają co najmniej jednodniową abstynencję dzień przed i dzień po przyjęciu szczepienia. Związane jest to nie tyle ze skutecznością szczepienia co z możliwością nasilenia działań niepożądanych.

Oznacza to, że jeśli u pacjenta wystąpią objawy poszczepienne i dodatkowo spożyje on zbyt dużą ilość alkoholu przed lub po szczepieniu, to może on odczuwać je mocniej niż powinien. Do najczęstszych objawów poszczepiennych należy gorączka, ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle głowy lub bóle mięśni.

Ponadto alkohol osłabia układ odpornościowy i powoduje większe ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa.

Przydatne mogą okazać się artykuły opisujące wpływ alkoholu na szczepienia oraz przebieg koronawirusa. Zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-czy-przed-i-po-szczepieniu-nie-mozna-pic-alkoholu-eksperci-obalaja-mity, https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-na-covid-a-alkohol-dlaczego-nie-nalezy-pic-przed-szczepieniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.