Czy mogę zaszczepić się na Covid po poronieniu?

Dzień dobry, 3 dni temu poroniłam w 6 tygodniu ciąży. Na 19 maja mam zaplanowane szczepienie na Covid. Czy poronienie nie jest przeciwskazaniem do szczepienia? Jeszcze tylko lekko krwawię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 nie ma informacji dotyczącej postępowania po poronieniu. W związku z tym sytuacja ta nie powinna stanowić przeciwwskazania do przyjęcia szczepienia na koronawirusa.

Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancje czynne lub inne składniki szczepionki oraz reakcja anafilaktyczna.

Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz kwalifikujący do szczepienia po przeprowadzeniu badania oraz wywiadu lekarskiego. Może on odroczyć szczepienie, jeśli u pacjenta występuje choroba, której towarzyszy wysoka gorączka. Jeśli nie występuje ona u Pani, lekarz prawdopodobnie zgodzi się na szczepienie.

Jeśli chce Pani poznać pytania, na które należy odpowiedzieć przed zaszczepieniem, zachęcam do przeczytania artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kwestionariusz-18-pytan-na-ktore-nalezy-odpowiedziec-przed-szczepieniem-przeciw-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.