Czy stosując leki na serce mogę zaszczepić się na Covid?

Dzień dobry, czy osoba od lat lecząca się na serce (chore po powikłaniach po grypie w dzieciństwie) przyjmuje lekarstwa na płuca i tzw "wziewy" bo ma problemy z oddychaniem (też od wielu lat), powinna szczepić się przeciwko koronawirusowi? Ma choroby współistniejące i obawiam się że może być po dawce szczepionki zbyt osłabiona i jej serce oraz płuca. Czy nie będzie to dla tej osoby zbyt duże obciążenie? Czy nie lepiej odizolować się całkiem i nie szczepić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zarówno choroby serca, jak i choroby płuc nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepienia. Również regularne przyjmowanie leków na choroby przewlekłe nie wyklucza możliwości zaszczepienia.

Jednak ostateczną decyzję dotyczącą kwalifikacji do szczepienia podejmuje lekarz, który zna historię medyczną danego pacjenta i jest w stanie ocenić ewentualne ryzyko szczepienia po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

Nasi użytkownicy poruszali już podobne tematy w pytaniach do specjalistów. Przykładową odpowiedź znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-szczepic-sie-na-covid-przy-chorobie-serca.

Tematyka szczepień w kontekście chorób przewlekłych poruszona została natomiast w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-szczepienia-a-choroby-wspolistniejace-czy-cukrzyca-albo-nowotwory-sa-przeciwskazaniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.