Kiedy zaszczepić się na po poronieniu?

Witam, obecnie czekam na poronienie samoistne (10 tydz., brak zarodka). Przed ciążą nie zaszczepiłam się na covid, a chciałabym to zrobić (szczepionka pfizer) przed staraniem się ponownie o dziecko. Czy mogę zaszczepić się od razu po poronieniu czy należy odczekać? Czy po zaszczepieniu należy opóźnić starania? Może mieć to jakikolwiek wpływ na dziecko? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Aktualna sytuacja to dla Pani bardzo trudny czas, wymagający spokoju i odpoczynku. Istotne jest, aby w tym okresie podnieść kondycję fizyczną poprzez zwiększenie odporności oraz unikanie infekcji.

Należałoby zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, a wszelkie niedobory uzupełnić odpowiednią suplementacją.

W bezpośrednim czasie po poronieniu, szczepienie przeciw Covid -19 nie jest zalecane, gdyż organizm potrzebuje pewnego czasu, aby się zregenerować. Zalecane jest odczekać, co najmniej 2-3 tygodnie, chyba że lekarz nie będzie widział przeciwwskazań i zadecyduje inaczej.

Natomiast przy próbach zajścia w kolejną ciążę można by odczekać przynajmniej jeden cykl, żeby organizm się zregenerował, a Pani nabrała sił.

Proponujemy konsultację z lekarzem ginekologiem, który oceni ryzyko zaszczepienia się w tym trudnym czasie. Decyzja o szczepieniu przeciw Covid-19 powinna być oparta na ocenie korzyści i ryzyka.

Zalecamy, aby w najbliższym czasie, unikała Pani przebywania w zatłoczonych miejscach oraz nie spotykała się z osobami z podejrzeniem infekcji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami:

https://parenting.pl/kiedy-starac-sie-o-dziecko-po-poronieniu

https://parenting.pl/szczepionki-przeciw-covid-19-nie-zwiekszaja-ryzyka-poronienia-nowe-badania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.