Czy stres ma wpływ na skuteczność szczepienia na Covid?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wpływu stresu na skuteczność szczepionki na COVID. Jestem w pełni zdrową, cieszącą się dobrą odpornością osobą. Rzadko choruje, mam dużo ruchu oraz zdrowo się odżywiam. Przyjęłam ostatnio już również drugą dawkę szczepionki. Jednakże jakieś 1,5 roku temu zmieniłam pracę, w której mam dużą odpowiedzialność oraz momentami nienajlepszą atmosferę. Wiąże się to z częstymi momentami występowania bardzo silnych stresów. Nie jest to stres przewlekły, gdyż pomiędzy tymi wydarzeniami czuję się psychicznie dobrze. Chciałam jednak spytać czy te wydarzenia mogą sprawić, że szczepionka w ogóle nie zadziała? Kobieta, 33 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czynniki psychologiczne mogą wpłynąć na wydłużenie czasu rozwijania się odporności. Mogą również skrócić czas jej działania, dlatego obecnie uważa się, że stres lub złe samopoczucie psychiczne może wpłynąć na skuteczność działania szczepienia przeciwko COVID-19. Nie oznacza to jednak, że szczepionka w ogóle nie zadziała.

Naukowcy twierdzą, że układ odpornościowy będzie bardziej wydajny, jeśli zadbamy o kondycję psychiczną, aktywność fizyczną oraz dobry sen. Sugerują więc, aby dobę przed szczepieniem na koronawirusa intensywnie poćwiczyć, a następnie dobrze się wyspać. Takie postępowanie powinno poskutkować szybką i silną odpowiedzią immunologiczną.

Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w jednym z artykułów dostępnym pod następującym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-co-oslabia-dzialanie-szczepionki-przeciwko-covid-19-eksperci-wyjasniaja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.