Czy ta sytuacja miała wpływ na skuteczność szczepienia na Covid?

Witam. Mam 31 lat, 10 dni temu przyjąłem pierwszą dawkę szczepionki Moderna przeciw COVID-19. Wczoraj wieczorem przez kilka godz przeżywałem silną sytuację stresową. Obecnie jest już w porządku, ale mam pytanie bo wiem, że stres osłabia układ odpornościowy. Czy te wczorajsze wydarzenie może negatywnie wpłynąć na skuteczność szczepionki? Czy przeciwciała nadal będą produkowane? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tak jak słusznie Pan zauważył, skutkiem działania stresu może być osłabienie układu odpornościowego człowieka. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy, tzn. równowagi, spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Jednak, aby stres mógł negatywnie wpłynąć na układ odpornościowy, musi mieć charakter przewlekły, to znaczy trwać przez kilka i więcej dni. Skutkami stresu długotrwałego mogą być różne choroby, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, zaburzenia seksualne, choroby skóry i wiele innych.

Szczepionki (w tym Moderna) działają, pobudzając nasz układ odpornościowy. Kilka godzin po szczepieniu wywołują naturalną (nieswoistą) odpowiedź immunologiczną na poziomie komórkowym, gdy organizm zaczyna rozpoznawać potencjalne zagrożenie biologiczne. Z czasem nasze ciała zaczynają produkować przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi i wytwarza się odporność swoista. Dlatego najprawdopodobniej kilkugodzinny, nawet silny stres nie powinien wpłynąć na skuteczność szczepionki.

Więcej informacji w tych tematach znajdzie Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/szczepionka-na-covid-19-analizujemy-ulotke-do-preparatu-firmy-moderna

https://portal.abczdrowie.pl/czym-roznia-sie-szczepionki-moderny-pfizera-i-astrazeneca-ktora-jest-lepsza-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.