Czy mam stosować NLPZ po szczepieniu na Covid?

Dzień dobry, mam stan zapalny w obrębie kolana (gęsia stopka) . Lekarz przepisał NLPZ na 9 dni. Jestem kilka dni po szczepieniu na covid. Czy mogę zacząć przyjmować leki? czy nie zaburzy to odpowiedzi immunologicznej i nie osłabi działania szczepionki i wytwarzania się przeciwciał? Ile odczekać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bezpośrednio przed i po szczepieniu należy unikać leków z kategorii NLPZ, zawierających inbuprofen, kwas acetylosalicylowy oraz naproksen, bo mogą osłabiać odpowiedź autoimmunologiczną na podaną szczepionkę. Natomiast dotyczy to maksymalnie kilku dni po szczepieniu przeciw COVID-19 – przyjmowanie leków z kategorii NLPZ może, ale nie musi zmniejszać produkcję przeciwciał.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj-dlaczego-po-szczepieniu-nie-wolno-stosowac-lekow-z-ibuprofenem-wyjasnia-prof-flisiak.

W określonych przypadkach nawet dopuszczone jest stosowanie tych leków – u pacjentów, którzy zażywają leki przeciwzapalne na co dzień oraz wówczas, gdy zachodzi wyższa konieczność przyjęcia leku. Dlatego też kwestię leczenia dolegliwości kolana powinien Pan omówić z lekarzem – do niego również należy decyzja o rozpoczęciu przyjmowania leków przeciwzapalnych.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/szczepsieniepanikuj.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.