Czy mam zaszczepić się na Covid karmiąc piersią?

Witam. Mam 27 lat i jestem matka 1.5 rocznego synka. Mam takie pytanie czy są jakieś przeciwskazania lub obawy aby przyjąć szczepionkę na COVID-19 jeżeli karmie jeszcze dziecko piersią i biorę tabletki antykoncepcyjne Limetic? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Charakterystyce Produktu Leczniczego dostępnych szczepionek widnieje informacja o braku danych dotyczących przenikania produktu do mleka ludzkiego. W związku z tym każda karmiąca powinna zapoznać się z opisem oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Brak danych oznacza, że kobiety karmiące piersią nie brały udziału w badaniach klinicznych, dlatego nie ma również informacji mówiących o zachowaniu odstępu pomiędzy karmieniem a przyjęciem szczepionki.

Mimo to karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19, a decyzja powinna być podjęta na podstawie oceny korzyści i ewentualnego ryzyka.

Również stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nie jest przeciwwskazaniem pod warunkiem, że kobieta posiada prawidłowe wyniki badań dotyczące krzepliwości krwi. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-czy-pacjentki-stosujace-terapie-hormonalna-moga-sie-szczepic-preparatem-astrazeneca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.