Czy można zaszczepić się na Covid podczas karmienia?

Dzień dobry, czy jeżeli karmie piersią dziecko mogę się zaszczepić przeciwko Covid19? Dodam że pracuje w placówce medycznej. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według najnowszych doniesień karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na koronawirusa. Mimo, że producenci szczepionek nie przeprowadzili badań na grupie kobiet ciężarnych i karmiących, to uważa się, że ryzyko zastosowania szczepionki przeciwko COVID-19 u kobiet mających laktację jest niskie.

Nie ma więc potrzeby rezygnacji z karmieni. Ponadto nie ma konieczności zachowywania odstępu pomiędzy przyjęciem szczepienia a karmieniem malucha.

W pierwszej kolejności do szczepienia zachęcane są matki dzieci urodzonych przedwcześnie oraz kobiety pracujące w służbie zdrowia. Należy więc Pani do tej grupy.

Podobne pytanie pojawiło się już w naszym serwisie. Odpowiedź na nie znajdzie Pani pod następującym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-karmienia-piersia-mozna-sie-zaszczepic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.