Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

osoby cierpiące na choroby tarczycy (w tym chorobę Hashimoto) mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19. To samo dotyczy innych przewlekłych chorób, takich jak: cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Według aktualnego stanu wiedzy nie ma przeciwskazań do szczepienia, nawet jeśli choroba autoimmunologiczna jest aktywna i nie została jeszcze uregulowana lekami.

Wato jednak wspomnieć, że szczepionki przeciw COVID-19 zostały przetestowane na zdrowych ochotnikach, co oznacza, że mamy ograniczoną wiedzę co do ewentualnych powikłań u osób borykających się z dodatkowymi chorobami.

W związku z tym, zanim podejmie Pani decyzję o zaszczepieniu, warto skontaktować się z lekarzem, który zna historię Pani choroby i wybierze najlepsze rozwiązanie.

Istnieją zdania, że szczepionka produkowana przez koncern AstraZeneca nie jest zalecana dla osób starszych, tj. po 65. roku życia. Wyjaśnione jest to w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-szczepionka-astrazeneca-nie-jest-zalecana-u-osob-starszych-wyjasnia-prof-szuster-ciesielska-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy